Regatta Results‎ > ‎

2009 BAYS #2B Summer Youth Regatta

BAYS #2B Summer Youth Regatta 2009

Series Standing - 17 races scored

Information is Final
Regatta results saved: Sunday, August 2, 2009 5:14:03 PM PDT


(Entries=42) 420 | CFJ | Laser 4.7 | Laser Radial | Opti | Opti Blue | Opti Red | Opti Green

Division: 420 (7 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Points
Pos
1 3687 Michael Grove/Lindsay Grove EYC 1 1 2 1 [4] 1 1 1 1 1 1 2 13.00 1
2 350 Matt Van Rensselaer/Tim Malouf SYC 4 4 3 2 1 3 2 2 2 2 [8/OCS] 3 28.00 2
3 18 Mike Rivlin/Sam Heller SYC 5 3 5 [6] 2 4 3 3 4 3 3 1 36.00 3
4 8 Nicolas Delfino/Will Larsen SYC 2 2 4 3 [5] 5 4 5 3 5 2 4 39.00 4
5 5694 Lindsay Wilmore/Olivia Godfrey EYC 3 5 1 4 [8/OCS] 8/DNS 5 4 5 8/DNF 8/DNS 8/DNS 59.00 5
6 368 Conor Emberley/Thomas Rall EYC 7 7 6 [8/DNF] 3 2 8/DNF 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 73.00 6
7 9 Rachel Glenn/Kirsten Rutledge EYC 6 6 7 5 [8/DNF] 8/DNS 8/DNS 8/DNS 6 4 8/DNS 8/DNS 74.00 7

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: CFJ (3 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Total
Points
Pos
1 11 Joe Karnac/Tiffanymarie Bird SYC 1 1 1 [3] 1 2 1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 1 19.00 1
2 non Xzavier Bocanegra/Westin Thatcher EYC 3 3 2 2 2 3 3 [4/DNF] 3 2 2 1 2 2 1 2 2 35.00 2
3 5 Matthew Neff/Connor Finn EYC 2 2 3 1 [4/DNS] 1 2 2 2 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 47.00 3

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser 4.7 (4 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total
Points
Pos
1 3914 Sterling Dreyer JLAC 1 1 1 1 [5/DNS] 5/OCS 5/DNS 1 2 1 18.00 1
2 3913 Jake Zimmer JLAC 3 3 [5/DNF] 5/DNS 5/DNS 5/DNF 5/DNS 2 1 2 31.00 2
3 8 Nicklas Gardner EYC 2 2 3 [5/DNF] 1 5/OCS 5/DNS 5/DNS 5/DNS 5/DNS 33.00 3
4 15581 Madeleine Ginsburg SFYC 4 4 2 [5/DNS] 5/DNS 5/OCS 5/DNS 5/DNS 3 5/DNS 38.00 4

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser Radial (8 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total
Points
Pos
1 182870 Drake Jensen RYC [4] 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9.00 1
2 11 John Olson SYC 3 6 4 2 4 [9/OCS] 2 5 3 2 31.00 2
3 38 Lawrence Jau PYSF 1 7 6 3 3 3 5 [8] 4 4 36.00 3
4 13 Andrew Godfrey EYC 6 3 2 7 7 2 3 4 2 [9/DNS] 36.00 4
5 172450 Lauren Cefali SFYC 2 2 [9/OCS] 4 5 5 9/DNS 3 7 5 42.00 5
6 3951 Matthew Deveny JLAC 7 8 5 6 6 4 4 6 6 [9/DNS] 52.00 6
7 166840 Megan Hayes EYC 5 5 7 5 2 [9/OCS] 9/DNS 7 5 9/DNS 54.00 7
8 8 Thunder Shiviah SYC [9/DNF] 4 3 8 9/DNS 9/OCS 9/DNS 2 8 3 55.00 8

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Opti (10 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Total
Points
Pos
1 13580 Will Cefali SFYC 2 4 1 3 [6] 1 1 2 2 2 2 1 1 2 2 1 1 28.00 1
2 16630 Kyle Larsen SYC 4 2 4 1 1 3 5 1 1 1 [6] 2 2 1 1 2 3 34.00 2
3 127933 Kieran Sweetman PYSF/Sequoia 1 3 3 4 5 2 2 3 5 5 1 5 3 4 4 [6] 2 52.00 3
4 15128 Markus Suorsa PYSF [8] 6 2 2 2 6 4 4 3 3 3 3 6 6 3 4 4 61.00 4
5 16107 Sammy Shen SFYC 3 8 5 8 3 7 3 5 7 4 4 4 5 3 6 3 [10] 78.00 5
6 15999 Maddie Pont PYSF 9 9 7 6 4 5 7 7 4 6 5 [10] 4 7 5 9 5 99.00 6
7 22 Grace Hull SFYC 6 1 8 7 7 4 6 6 6 7 [10] 6 10 5 8 7 8 102.00 7
8 11830 Alexander Ron SFYC 5 7 [9] 5 8 8 8 8 8 8 8 7 9 8 9 5 6 117.00 8
9 17251 Nick Souter PYSF 7 5 6 9 9 9 9 9 [11/DNS] 11/DNS 9 9 7 10 10 10 9 138.00 9
10 9706 Sophia Kirkman EYC [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 7 8 8 9 7 8 7 153.00 10

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Opti Blue (7 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Total
Points
Pos
1 13580 Will Cefali SFYC 2 4 1 3 [6] 1 1 2 2 2 2 1 1 2 2 1 1 28.00 1
2 127933 Kieran Sweetman PYSF/Sequoia 1 3 3 4 5 2 2 3 5 5 1 5 3 4 4 [6] 2 52.00 2
3 16107 Sammy Shen SFYC 3 8 5 8 3 7 3 5 7 4 4 4 5 3 6 3 [10] 78.00 3
4 22 Grace Hull SFYC 6 1 8 7 7 4 6 6 6 7 [10] 6 10 5 8 7 8 102.00 4
5 11830 Alexander Ron SFYC 5 7 [9] 5 8 8 8 8 8 8 8 7 9 8 9 5 6 117.00 5
6 17251 Nick Souter PYSF 7 5 6 9 9 9 9 9 [11/DNS] 11/DNS 9 9 7 10 10 10 9 138.00 6
7 9706 Sophia Kirkman EYC [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 7 8 8 9 7 8 7 153.00 7

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Opti Red (3 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Total
Points
Pos
1 16630 Kyle Larsen SYC 4 2 4 1 1 3 5 1 1 1 [6] 2 2 1 1 2 3 34.00 1
2 15128 Markus Suorsa PYSF [8] 6 2 2 2 6 4 4 3 3 3 3 6 6 3 4 4 61.00 2
3 15999 Maddie Pont PYSF 9 9 7 6 4 5 7 7 4 6 5 [10] 4 7 5 9 5 99.00 3

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Opti Green (10 boats) (top)

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total
Points
Pos
1 16209 Gage McLennan SFYC 1 1 1 [3] 1 1 1 1 1 8.00 1
2 non Mathew Wright PYSF 3 2 4 5 [11/DNF] 4 2 3 2 25.00 2
3 11691 Sally Wilmont SFYC 4 7 6 6 [11/DNF] 2 3 4 4 36.00 3
4 11730 Jay Gooding PYSF 5 4 3 2 5 [7] 5 7 5 36.00 4
5 14 Chrisian Ehrnrooth EYC 2 3 7 [9] 3 5 6 5 6 37.00 5
6 11 Mark Power PYSF 10 8 8 1 [11/DNF] 3 4 2 3 39.00 6
7 8 Alec Kruka PYSF 6 5 2 4 2 [11/DNS] 11/DNS 11/DNS 11/DNS 52.00 7
8 11269 Joshu Gutow PYSF/Sequoai 8 6 10 [11/DNF] 4 6 7 6 7 54.00 8
9 12160 Mikael Suorsa PYSF 7 10 5 8 [11/DNF] 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 74.00 9
10 6 Christopher Gardner EYC 9 9 9 7 [11/DNF] 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 78.00 10

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2005-2008
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is Final


Version 5.4.01: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Comments